Vážíme si vašeho soukromí. Na našich webových stránkách používáme cookies technologicky nezbytné pro fungovaní našeho webu. Jsou nutné k tomu, aby web fungoval, takže není možné je vypnout. Většinou jsou nastavené jako odezva na akce, které jste provedli, jako je požadavek služeb týkajících se bezpečnostních nastavení, přihlašování, vyplňování formulářů atp. Kliknutím na tlačítko "Beru na vědomí" souhlasíte s používáním technologicky nezbytnych cookies.
 

Mykóza

Onemocnění

Mykóza, neboli plíseň je onemocnění způsobené houbami, plísněmi a kvasinkami. Tyto organismy jsou vývojově mezi rostlinami a bakteriemi. Vyskytují se všude kolem nás, mohou žít samostatně nebo v koloniích a k životu potřebují kyslík. Mykóza se může projevit na kůži, sliznicích a u osob s narušenou imunitou se v závažnějších případech může vyskytnout tzv. celková mykóza, která zasahuje vnitřní orgány. Kožní mykóza neboli dermatomykóza se objevuje nejčastěji a toto onemocnění zasáhne až 50 % populace.

Spektrum projevů onemocnění je rozsáhlé. Zpočátku stadia přerůstají do forem se svěděním, začervenáním, tvorbou šupin a olupováním kůže až po intenzivní, bolestivé záněty. V postižených místech často dochází k pomnožení místní bakteriální flóry, která může dále zapříčinit zánětlivé změny.

Mykóza pokožky nohou (atletická noha, meziprstní kandidóza) je stav, který bývá provázen silným nepotlačitelným svěděním. Na kůži nemusí být viditelné další známky zasažení plísní. Tento druh mykózy je typickým u lidí se zvýšeným pocením nohou a zasahuje zejména meziprstní oblasti a klenbu nohy, k nákaze jsou více náchylní lidé s plochými nohami.

V některých případech se objevuje též asymptomatická (bezpříznaková) mykóza, kdy pacienti sami nevědí, že mají toto onemocnění, a neléčí se. Stávají se tak častým zdrojem nákazy pro další osoby (např. na koupalištích a pod.).

Rizikové faktory

Vznik mykózy je spojen s nedostatečnou hygienou, zapařením nebo také nákazou při kontaktu s kožními šupinkami oddělenými z kůže již nakažené osoby, k tomuto dochází zvláště na koupalištích, ve fitness centrech a podobně. Je obvyklé, že s prvními příznaky se setkáváme hlavně na nohou v místě infekce.

Většímu riziku jsou vystaveni lidé trpící dalšími onemocněními, poruchami imunity, obézní lidé, diabetici, malé děti a sportovci. Rizikovými faktory jsou též výskyt kožních exémů, zvýšené pocení, nošení neprodyšné obuvi, prádlo a oděvy z nekvalitních materiálů, užívání antibiotik a pobyt v oblastech se zvýšeným výskytem onemocnění.

Prevence a léčba

Vhodnou prevencí je péče o pokožku, jemná a dostatečná hygiena, nošení prodyšného prádla a oděvů, vhodná obuv a její dezinfekce, přezouvání ve veřejných sprchách, dezinfekce ran.

Onemocnění bývá zdlouhavé, s častými návraty, i když se zdá, že příznaky zcela ustoupily. V každém případě by měl pacient vyhledat odbornou pomoc lékaře – dermatologa.